Lajme nga bota


Si dronët po ndryshojnë vajin e palmës?

Ndërsa mjegulla mbuloi hapësirat e mëdha të Azisë Juglindore muajin e kaluar, punonjësit e Genting Plantations Bhd. në Xhakartë filluan të hetonin mbi origjinën e tymit të rrëmbyeshëm më shumë se një mijë kilometra larg. Fotografitë e mbledhura nga dronët që fluturonin 400 metra mbi palmat e Genting ndihmuan kompaninë të lokalizojë zjarret në zona të largëta dhe të paarritshme. 

LEXO ME SHUME >


Ekspertët ngrenë alarmin, ndotja e ajrit me pasoja afatgjate te fëmijët

Me rastin e 30-vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, Grupi Tematik për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shëndetësi që është strukturë organizative brenda koalicionit të OJQ-ve për mbrojtjen e fëmijëve në Kosovë e njohur me shkurtesën KOMF, mbajti konferencë për media, ku prezantuan një dokument faktik të gjendjes aktuale në Kosovë sa i përket ndotjes së ajrit

LEXO ME SHUME >


Orteku i frikshëm merr gjithçka që i del përpara, tmerrohen italianët

Veriu i Italisë është përfshirë nga reshje dëbore të dendura prej disa ditësh. Dje rreth orës 12:30 në Val Martello një zonë në kufi me Zvicrën dhe Austrinë ka rënë një ortek i fuqishëm.

LEXO ME SHUME >


Ndotja shfrytëzohet për biznes, qytetarët në radhë për të blerë ajër të pastër

Situata sa vjen e bëhet më e rëndë në Indi. Ndotjen alarmante të ajrit, disa po e përdorin si biznes. Qytetarë të shumtë në Nju Delhi u vendosën në radhë për të blerë “ajër të pastër” në lokalin e emërtuar “Oxy Pure”.

LEXO ME SHUME >


San Francisco, Greta Thunberg në muralen më të madhe në qytet

Një mural gjigant me portretin e ambjentalistes ikonë, Greta Thunberg, tashmë qëndron në qendër të qytetit të San Francisko. Vepër e artistit argjentinas Andres Petroselli, ajo synon të na bëjë të reflektojmë mbi rreziqet e ngrohjes globale.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.