Lajme nga bota


Leonardo Di Caprio takon Greta Thunberg – “Është një udhëheqëse e kohës sonë”

Aktori Leonardo Di Caprio ndau një fotografi të vetes me aktivisten për ndryshimin e klimës Greta Thunberg. Ai shkroi se shpresonte se “mesazhi i Gretës është një thirrje zgjimi për udhëheqësit botërorë kudo” dhe se “koha për mosveprim ka mbaruar”.

LEXO ME SHUME >


Zgjidhja ndaj ngrohjes klimatike, mbjellja e shumë pemëve

Një ekip studiuesish ka përllogaritur se ka mjaftueshëm vend në Tokë për të mbjellë pemë në gjendje që të thithin dy të tretat e karbonit të pranishëm në atmosferë, një zgjidhje ndaj ngrohjes klimatike.

LEXO ME SHUME >


Rebele me kauzë /”Cikloni” Greta që shkundi miliona të rinj

Nëse ka një vajzë të re, që mund të quhet simbol i rebelimit kundër establishmentit, ajo është Greta Thunberg. 16 vjeç, suedeze, bijë e një këngëtareje dhe një aktori, e prekur prej sindromës Asperger, ajo ka nisur betejën e saj kundër ngrohjes globale duke mos iu bindur një prej këshillave më klasike të të rriturve: shko në shkollë.

LEXO ME SHUME >


Në Alaskë rekord historik, temperaturat shkojnë në 32.2 gradë

Vala e madhe e të nxehtit ka përfshirë edhe Alaskën, ku termometri është ngjitur të enjten në 32.2 gradë celcius, në qytetin e Anchorage, duke vendosur një rekord historik për këtë shtet, që ndodhet pjesërisht në rrethin e Arktikut.

LEXO ME SHUME >


A jemi pranë “apokalipsit” klimatik?

Gjysma e Europës është goditur nga një valë masive e nxehtë ditët e fundit, teksa shumë rajone po përjetojnë temperatura që kurrë nuk janë parë në muajin qershor. Por ky mund të jetë vetëm fillimi.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.