Më të fundit

 • Haradinaj: Është momenti i fundit që të kujdesemi për ambientin

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”, te deponia pranë Stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj fillimisht falënderoi të gjithë vullnetarët dhe ata që po angazhohen në këtë iniciativë, duke thënë se kjo gjendje jo e mirë është lënë gjatë, por tani është koha e fundit që  mos të lejohet më.

  Lexo me shume
 • Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë

   

  Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës. Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë”.

  Lexo me shume
 • 563 mijë tonë mbetje nuk trajtohen. Shqipëria, e kthyer në landfill ilegal

  Shqipëria është shndërruar në një landfill të madh mbetjesh, të cilat hidhen pa kriter në çdo cep të vendit. Instituti i Statistikave raportoi se vetëm vitin e kaluar në qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë u derdhën 563 mijë tonë mbetje të ngurta urbane, të cilat nuk u përpunuan apo depozituan në landfilled e posaçme, por janë shpërndarë dhe hedhur pa kriter duke kërcënuar seriozisht ambientin.

  Lexo me shume

Eficienca e energjisë – Auditim institucioneve publike, investime për kursimin e energjisë

Për herë të parë ndërtesat publike do i nënshtrohen auditimit energjetik, duke patur një vlerësim mbi nivelin aktual të konsumit të energjisë. Ministria e Infrastrukturës ka shpallur procedurën e prokurimit publik, me një vlerë prej 43 milion lekësh, duke i hapur rrugë zbatimit të një prej detyrimeve ligjore që rrjedh nga ligji “Për efiçencën e energjisë”, i miratuar në vitin 2015. Qëllimi i auditimit energjetik është identifikimi dhe përllogaritja e kostove dhe kursimeve të energjisë, raportimi i rezultateve dhe evidentimi i masave që duhen marrë në funksion të përmirësimit të eficencës së energjisë.

Vijo leximin

Ksamili, perla e lënë pas dore nga institucionet shtetërore

Në Shqipëri, prej shumë vitesh, ndërtimet në ishujt e Ksamilit janë ndaluar, por rehabilitimi i ishujve nga dëmet nuk është në programin e asnjë prej institucioneve shqiptare, ndonëse ata ndodhen në një nga zonat më të bukura turistike të vendit. Ambjentalistët ngrenë shqetësimin se ishujt po shkojnë drejt degradimit të plotë. Zëri i Amerikës sjell materialin e përgatitur nga gazetaret e “Qendrës për gazetari cilësore” Klaudja Karabolli dhe Fjoralba Sinoruka

Vijo leximin

Mamaj: Para ligjit çdokush që shkakton zjarrvënie

Për çdo rast zjarri, forca e ligjit do të veprojë në mënyrë të menjëhershme, me qëllim vënien para drejtësisë të çdo personi që shkakton zjarrvënie me ose pa dashje. Kështu konfirmoi sot Prefekti i Qarkut të Vlorës, Flamur Mamaj, duke u ndalur te masat që janë marrë në kuadër të mbarëvajtjes së sezonit turistik dhe angazhimit të shtabit të Emergjencave Civile, për parandalimin dhe menaxhimin e rasteve të zjarreve.

Vijo leximin