Më të fundit

 • Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi

  Temperaturat në rritje dhe reshjet e ulura pritet të bëjnë të papërshtatshme për kultivim rreth 60% të zonave ku rritet kafeja në Etiopi. Në këtë mënyrë, kafeja më popullore në botë, ajo arabike, është në rrezik, pikërisht në vendin ku ajo lindi për herë të parë. Kafeja arabike e ka origjinën nga pyjet në zonat e larta të Etiopisë, dhe çfarë ndodh me klimën në vë vend do të ketë një impakt negativ të zgjatur në kohë në të gjithë plantacionet e kafes nëpër botë.

  Lexo me shume
 • Rizbulohet Cërloi rozë në Shqipëri

  Shoqata Ornitologjike Shqiptare (AOS) bën me dije se puna në terren për Atlasin e Shpendëve Folezues të Shqipërisë rizbulon Cërloin rozë (Pastor roseus). “Krahët e zinj, trupi rozë, koka e zezë e me cafkë dhe sqepi sërish rozë shfaqen si përsosmëri e natyrës dhe si një ëndërr për çdo kundrues të shpendëve apo dashamirësi të natyrës. Disa e realizojnë ëndrrën e të tjerë jo. Ne patëm fatin shumë të mirë ta zbulojmë në dy lokalitete të ndryshme.”

  Lexo me shume
 • Ndotja nga mërkuri i kushton komuniteteve humbje në potencialin e fitimit në Shqipëri

  Ndotja nga mërkuri kushton 2 milionë deri në 25 milionë lekë humbje në potencialin e fitimit vetëm në një komunitet shqiptar, bazuar në studimin e fundit të publikuar në Gazetën e Manaxhimit Mjedisor. Ky është studimi i parë i vlerësuar shkencërisht për të vlerësuar humbjet ekonomike për shkak të dëmtimit të IQ prej ndotjes nga mërkuri në Shqipëri dhe në 14 vende të tjera. Qendra EDEN kontribuoi në studimin ndërkombëtar me mbledhjen e mostrave të flokëve nga individë që jetojnë pranë Gjirit të Vlorës.

  Lexo me shume

Tirana me landfill të ri, nga shtatori pastrimin e merr në dorë kompani publike

Tirana do të nisë projektimin e një landfilli të ri. E paralajmëroi kryetari i bashkisë Erion Veliaj gjatë prezantimit të punës një vjeçare në krye të bashkisë së Tiranës. për Veliajn ky projekt do të zgjidhë për 30 vitet e ardhshme çështjen e landfillit të Sharrës. Gjithashtu paralajmëroi se në shtator një kompani e re publike në bashkëpunim me bashkinë e Veronës do të marrë në dorë pastrimin e Tiranës. Një tjetër risi është: Stop gërmimit të koshave për një kanaçe apo shishe plastike Dje kemi pasur një takim me ministrin e Mjedisit, kryeministrin dhe ministrin e Financave dhe tashmë është rënë dakord që Tirana të ketë një landfill të ri.

Vijo leximin

Asnjë mbeturinë në mjedis! Qindra ide në sfilatën e riciklimit

Është organizuar në Muzeun Historik Kombëtar ne Tirane një sfilatë me mjete të riciklueshme me idetë më të bukura në mbrojtje të mjedisit. Nga pjesëmarrësit në këtë sfilatë, që kanë qenë nxënës të disa shkollave vendase e të huaja, janë paraqitur punime me mbetje të ndryshme të riciklueshme dhe të gjitha të ardhurat e përfituara prej saj do të përdoren për bamirësi. Sipas organizatorëve ky aktivitet është i hapur për të gjithë qytetarët e moshave të ndryshme dhe ka si qëllim të motivojë kreativitetin edhe pjesëmarrjen e kujtdo që dëshiron të jetë pjesë e artit të riciklimit, që kërkon të kalojë një mesazh për mbrojtjen apo problematikat e mjedisit, të sensibilizojë edhe të transmetojë njohuri.

Vijo leximin

Përfundon pastrimi i tuneleve nga municionet në Klos, Kodheli: Eliminuam rrezikun 20-vjeçar të banorëve

Forcat xheniere dhe kompania EOD (Explosive Ordnance Disposal) të Komandës Mbështetëse përfunduan pastrimin e tuneleve nga municionet në Klos, thuhet sot në një deklaratë nga Ministria e Mbrojtjes. Ministria e Mbrojtjes shpjegon rrethanat dhe gjendjen e tuneleve, ku pohon se “si pasojë e ngjarjeve dhe shpërthimeve në vitin 1997, si shumë të tjerë në rajone të ndryshme të vendit, dhe tunelet e Forcave të Armatosura në Bashkinë e Klosit, u kontaminuan dhe betonuan. Nga municionet e plasura dhe të paplasura, këto grup – depo u shndërruan në rrezik real për popullsinë civile.

Vijo leximin