Më të fundit

 • Ndotja e ajrit në Shqipëri, më e larta në Europë, njësoj si të pish 7 cigare në ditë

  Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipas një artikulli të publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror.  Sipas hartës që tregon nivelin e ndotjes së ajrin nëpërmjet matjes së nivelit të grimcave PM 2.5 dhe konvertimin e tyre në sasi cigaresh të konsumuara, Shqipëria renditet ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes (shiko hartën më poshtë). Sipas ngjyrosjes së hartës, Shqipëria i përket zonave me ndotje të lartë, e cila nëse do të konvertohej në cigare të konsumuara janë afërisht 7 (thuajse gjysmë pakete e konsumuar në ditë).

  Lexo me shume
 • Organizohet “Forumi Rajonal Mjedisor 2018” në Librazhd. Hec-et në zonat e mbrojtura ‘kryefjala’ takimit.

  Nga Parku më i madh në Shqipëri ai i Shebenik Jabllanicës, u organizua forumi i nismës ligjore për përmirësimin e legjislacionit të konçesionit të Hidrocentraleve. Ky lobim do t’i dergojë qeverisë propozimet përkatëse që ndërtimi i HEC-eve të bëhet duke respektuar natyrën dhe nevojat e komunitetit që jeton në këto zona. Ka mjaft investitorë serioz, ashtu sikur ka dhe subjekte që kanë anashkaluar komunitetin. Monitorimi nga shoqëria civile dhe dëgjesat e komunitetit duhen sanksionuar me ligj – thotë Rexhep Rada një prej pjesmarrësve në forum profesor dhe përfaqësues i shoqërisë civile Elbasan.

  Lexo me shume
 • Shkrirja e akullnajave, shkencëtarët: Mure në fund të detit

  Ndërtimi i mureve në shtretërit e deteve mund të bëhet fronti i ri i shkencës së klimës pasi inxhinierët po kërkojnë mënyra të reja për të frenuar rritjen e nivelit të deteve që parashikohet të ndodhë si pasojë e ngrohjes globale. Duke ngritur barriera shkëmbinjsh dhe rëre, kërkuesit besojnë se mund të ndalin rrëshqitjen e akullnajave të nënujshme që po shpërbëhen në thellësi. Do të ishte një operacion drastik por mund të blinte kohë nëse ndryshimet e klimës do të vazhdojnë- mendon unioni gjeofizik evropian. Edhe pse nocioni mund të ngjasojë si fantashkencë, projekti është i realizueshëm.

  Lexo me shume

Radomira, parajsa e aventurës dhe turizmit të borës

Radomira është një vend në lartësitë e Korabit me vlera të mëdha natyrore dhe klimaterike e lakmuar nga vizitorët dhe turistët e huaj në të katër stinët. Radomira ngrihet në lartësinë 1250 m mbi nivelin e detit dhe thuhet se emri shqip i saj është “Rahu Mirë” që më shqip, është fushë kullotore e mirë që është kthyer në sllavisht Radomir. Është vendi më i preferuar për turizmin dimëror ku bora gati nuk shkrin kurrë, por rruga për në këtë parajsë turistike në të katër stinët është shumë e dëmtuar gati e pa kalueshme. Këtë e konfirmojnë edhe mjaft operatore turistike, turistë të huaj kurioze dhe aventuriere.

Vijo leximin

Masakra vazhdon, përkundër moratoriumit

Megjithëse ka hyrë në fuqi ligji për moratoriumin, vazhdon kërdia në pyjet e Elbasanit. Denoncimi vjen nga vetë qytetarët. Rasti më i fundit është ai i banorëve të lagjes Çaushaj, në fshatin Shinavlash të njësisë administrative Tregan në Bashkinë Elbasan, në pyllin anës rrugës Elbasan-Gramsh. Vetë banorët kanë filmuar se si po masakrohen sipërfaqe të mëdha pyjore, edhe pse moratoriumi ka hyrë në fuqi që më 11 shkurt. Banorët e fshatit thonë se edhe policia po qëndron indiferente ndaj këtij fenomeni. Madje sipas tyre, punonjës policie bashkëpunojnë me keqbërësit.

Vijo leximin

Koka: Së shpejti do të kalojmë ligjin e ri për zonat e mbrojtura

Në prezantimin e analizës vjetore të vitit 2015 dhe objektivave të vitit 2016 të Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura (AKZM) ministri i Mjedisit Lefter Koka duke folur për dëmet që janë shkaktuar në zonat e mbrojtura ndër vite, u shpreh se po përgatitet ligji i ri për Zonat e Mbrojtura. “Ajo që shumë shpejt do të kalojë në parlament do të jetë ligji i ri i Zonave të Mbrojtura, ku vetë Agjencia do të mund të vetëfinancohet. Unë jam i bindur që Shqipëria i ka resurset e nevojshme turistike për të mundësuar një zhvillim, të kësaj Agjencie dhe një zhvillim të vetë zonave.

Vijo leximin