Më të fundit

 • Një fundjavë në fshatin e bukur të Nartës dhe Zvërnecit – Tradita të veçanta që tërheqin vëmendje

  Vetëm 5 km larg qytetit të Vlorës gjendet fshati i bukur i Nartës. Narta është një fshat i vogël me vetëm 2000 banorë por me shumë të veçanta. Bukuritë natyrore, pylli i paprekur, plazhi në të cilin nuk gjendet asnjë ndërtim, traditat e tyre, por edhe vera e fshatit janë ato që kanë tërhequr vëmendjen e gjithkujt që ka patur shansin ta vizitojë. Nartiotët thuhet të jenë me prejardhje greke, kjo është dhe arsyeja pse në fshat fliten të dyja gjuhët, greqishtja dhe shqipja.

  Lexo me shume
 • Planifikimi urban për të parandaluar përmbytjet

  Lajmet nga skaje të ndryshme të globit, që nga Shtetet e Bashkuara në Azinë e Jugut kanë përcjellë skena shkatërrimi në nivele rekord të shkaktuara nga përmbytjet e stuhitë. Korrespondentja Elizabeth Lee ka biseduar me specialistë të zhvillimit urban për të mësuar se çfarë zgjidhjesh ekzistojnë për të mbrojtur qendrat e banuara nga shkatërrimi prej faktorëve natyrorë: Nga Hjustoni në Majami, e deri në qendrat e banuara në Azinë e Jugut, 2017 është shoqëruar me shkatërrime. Ndryshimet klimatike dhe zhvillimi urban krijojnë një formulë të përsosur për dëme katastrofike:

  Lexo me shume
 • Bashkia Tiranë: Ulet numri i qenve endacakë pas sterilizimit

  Prej dy vitesh Bashkia e Tiranës ka nisur një projekt për sterilizimin e qenve endacakë. Pasi i kapin në rrugë, ata i sterilizojnë, i vaksinojnë dhe më pas vendosin një kod e i lëshojnë sërish në rrugë. Në fillim të projektit u përllogarit se endeshin rrugëve të qytetit 10 mijë qenë endacakë. “Nga shkurti i 2016 kemi kapur dhe lëshuar në habitat 4500. Qëllimi kryesor është ndalimi i shumimit të tyre dhe ka rezultuar që kemi ulur me 50 për qind numrin e qenve në rrugët e Tiranës”, thotë Hermiona Hajdini, përgjegjëse e sektorit veterinar në Bashkinë e Tiranës.

  Lexo me shume

Elbasan: Dita pa makina, nxënësit mbushin qytetin

Bashkia Elbasan, në kuadër të javës Europiane të Lëvizshmërisë, prej datës 16-22 Shtator i është bashkuar nismës së Ministrisë së Mjedisit për të organizuar një sërë aktivitetesh për mbrojtjen e mjedisit. Prej orës 10:00 deri në 11:00 qarkullimi i makinave në Bulevardin “Aqif Pasha” nga stadiumi deri tek kryqëzimi “1 Maj” u bllokua duke i dhënë qytetit, jo vetëm më shumë liri, por edhe një pamje më të bukur të qindra të rinjve që lëviznin me biçikleta.

Vijo leximin

Shkodra "mbi biçikleta", në Kukës s'ndalen makinat në rrugët kryesore

Jo vetëm Tirana i ka kushtuar vëmendje pedalimit, duke lënë në shtëpi makinat, por edhe në Shkodër qytetin e bicikletave qytetarë të shumtë i janë bashkuar aktivistëve për të udhëtuar në qytet mbi një dyrrotakësh. Teksa bëhen gati për të pedaluar aktivistët bëjnë thirrje që të ketë më shumë korsi për biçikletat ndërsa Bashkia e këtij qyteti nuk i është bashkuar nismës së aktivistëve. Nga ana tjetër, një tjetër qytet verior, Kukësi, nuk e ka respektuar këtë aktivitet. Nëpër rrugët kryesore të qytetit është parë që makinat jo vetëm nuk janë ndaluar, por përkundrazi kishte më shumë se zakonisht.

Vijo leximin

Nesër në Tiranë “Dita pa makina”, rrugët ku do ndalohet qarkullimi

Nesër në Tiranë është “Dita pa makina” dhe bashkia informon qytetarët për 4 segmentet ku nuk lejohet qarkullimi i automjeteve në Tiranë. Rrugët ku do ndalohet qarkullimi i automjeteve ditën e premte do jenë: 1. “Dëshmorët e Kombit”, segmenti përpara Pallatit të Koncerteve dhe Presidencës; 2. Rruga “Kont Urani” (te klubi “Heminguej”), do të bllokohet hyrja nga rruga e “Durrësit” deri në kryqëzim me rrugën “Mihal Duri”; 3. Rruga “Brigada VIII” deri ne kryqëzim me rrugën “Vaso Pasha”; 4. Rruga “Pjetër Bogdani” nga kryqëzimi me rrugën “Vaso Pasha” deri në kryqëzim me rrugën “Ibrahim Rugova”.

Vijo leximin