Më të fundit

 • Stuhi dhe erë e fortë në Kukës, furtuna lë pa energji elektrike disa fshatra, mbetjet urbane dalin në rrugë

  Pasditën e kësaj të hëne qyteti i Kukësit është përfshirë nga një stuhi e fortë e cila po shkakton mjaft probleme në qytetin verilindor. Era ka qenë aq e fortë sa ka rrezikuar pemët të cilat ndodhen përgjatë rrugëve të qytetit të Kukësit. Një stuhi e fortë ka përfshirë qytetin e Kukës mesditën e kësaj të hëne. Siç shikoni dhe nga pamjet ajo ka tronditur banorët të cilëve iu është shkëputur edhe energjia elektrike. Qyteti dhe fshatrat përreth kanë mbetur pa drita. Nga raportimet e deritanshme thuhet se janë shkaktuar shumë dëme materiale, janë thyer pemë, por janë dëmtuar edhe biznese apo banesa në zonat periferike.

  Lexo me shume
 • Raporti i UNECE, Shqipëria nuk vlerëson ndikimin shëndetësor të ndotjes së ajrit dhe nuk merr masa për uljen e vdekjeve

  Shqipëria nuk vlerëson ndikimin shëndetësor të ndotjes së ajrit, duke penguar matjen e saj të progresit drejt synimit të objektivave të mijëvjeçarit (SDG) të Kombeve të Bashkuara. Ky përfundim vjen nga Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Europën (UNECE), i cili ka kryer rishikimin e tretë të ecurisë së mjedisit të Shqipërisë, duke analizuar progresin që nga shqyrtimi i dytë i Performancës Mjedisore (EPR) në vitin 2012. Ky EPR i tretë është i pari që integron SDG-të dhe ofron rekomandime për qeverinë për arritjen e Qëllimeve Globale dhe zbatimin e angazhimeve për ndryshimin e klimës.

  Lexo me shume
 • Jahti “gjigand” do të udhëtojë me energji diellore – Ja çfarë sjell e ardhmja

  Automjetet elektrike me siguri do të jenë e ardhmja, duke marrë parasysh se çdo markë e madhe po përqafon idenë e një të ardhmeje pa gaz, por a do të jetë e njëjta gjë edhe për anijet? Jahtet janë simbol i madh statusi për njerëzit e pasur, por gjithashtu ato harxhojnë sasi të mëdha gazi. Një kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshojë këtë me një varkë të mrekullueshme që nuk do ketë nevojë as për një pikë karburanti.

  Lexo me shume

Tirana mbulohet nga bora si në 1985, kujdes nga ngricat

Mëngjesi e gjeti Tiranën të mbuluar tërësisht nga bora e cila ra gjatë orëve të mbrëmjes. Një borë e tillë është parë shumë vite më parë në 1985 në kryeqytet. Të shumtë kanë qenë fëmijët të cilët që mbrëmë por dhe paraditen e sotme kanë dalë të luajën me topa bore, ndërsa është krijuar vështirësi për shumë qytetarë dhe makina për shkak të ngricave. Emergjencat civile njoftojnë se si rezultat i reshjeve të borës gjatë natë ka pasur probleme në qarkullimin e automjeteve në disa akse rrugore si autostradën Tiranë-Durrës, autostradën Durrës-Kavajë dhe aksin rrugor Tiranë-Dajt.

Vijo leximin

Bradt Travel Guides për Shqipërinë: Pushimet duhet t’i kaloni në këndin më të veçantë të Ballkanit

Bradt Travel Guides e konsideron Shqipërinë një ndër destinacionet turistike për 2017. Sipas prestigjozes angleze, Bradt Travel Guides, Shqipëria renditet ndër vendet e veçanta, që turistët duhet të marrin në konsideratë për pushimet e 2017. “Planet tuaja të pushimeve duhet t’i kaloni në këndin më të veçantë të Ballkanit”, pohon ajo. Natyra e peizazhit, biodiversiteti e biomasa e vendit, ofrojnë një ekosistem të mrekullueshëm ku secili nga vizitorët e huaj, do të përballej e do të shijonte me kërshëri çdo detaj të saj.

Vijo leximin

Shqipëria prezantohet në Panairin e Utrecht, Holandë

Shqipëria për herë të parë është pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në “Vakantiebeurs” Utrecht (Hollande), që zhvillohet nga data 10-15 Janar. Qëllimi kryesor i këtij panairi është prezantimi i paketave turistike përballë turistëve, në një nga tregjet më të mëdha në botë që udhëtojnë jashtë vendit të tyre, siç është ai holandez ( i 5-ti pas Gjermanisë, SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës). Në fokus të veçantë janë kontaktet biznes- biznes (B2B ) dhe biznes- konsumator (B2C), mes Shqipërisë dhe Holandës.

Vijo leximin