Më të fundit

 • Haradinaj: Është momenti i fundit që të kujdesemi për ambientin

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”, te deponia pranë Stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj fillimisht falënderoi të gjithë vullnetarët dhe ata që po angazhohen në këtë iniciativë, duke thënë se kjo gjendje jo e mirë është lënë gjatë, por tani është koha e fundit që  mos të lejohet më.

  Lexo me shume
 • Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë

   

  Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës. Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë”.

  Lexo me shume
 • 563 mijë tonë mbetje nuk trajtohen. Shqipëria, e kthyer në landfill ilegal

  Shqipëria është shndërruar në një landfill të madh mbetjesh, të cilat hidhen pa kriter në çdo cep të vendit. Instituti i Statistikave raportoi se vetëm vitin e kaluar në qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë u derdhën 563 mijë tonë mbetje të ngurta urbane, të cilat nuk u përpunuan apo depozituan në landfilled e posaçme, por janë shpërndarë dhe hedhur pa kriter duke kërcënuar seriozisht ambientin.

  Lexo me shume

Aktivistët e huaj protestojnë kundër ndërtimit të hidrocentraleve mbi Valbonë

Mëngjesin e ditës së sotme, aktivistë të huaj për mbrojtjen e lumenjve në Ballkan dhe banorë të Dragobisë në Tropojë protestuan kundër ndërtimit të hidrocentraleve mbi Valbonë. Ata bllokuan hyrjen për në kantierin e ndërtimit, pikërisht aty ku firma koncesionare po kryen pjesën më të madhe të punimeve. Nuk pati përplasje mes palëve, edhe pse protesta nuk kishte marrë leje nga policia. Bllokimi i hyrjes në kantier zgjati rreth 3 orë, më pas manifestuesit u shpërndanë paqësisht. Roku është një aktivist slloven që lufton për mbrojtjen e lumenjve në Ballkan dhe na tregon pse po proteston: “Kjo është hera e ime e pestë në Valbonë dhe si kjo luginë nuk ka në Europë, nuk ka luginë të tillë as në botë dhe të shohësh këtë shkatërrim është një çmenduri, prandaj jemi sot këtu”.

Vijo leximin

Bulqizë, pyjet masakrohen ditë e natë me motosharra

Fiks Fare i është rikthyer prerjes së paligjshme të pyjeve, ku persona të ndryshëm, jo vetëm shkatërrojnë pyjet, por edhe bukuritë e natyrës. Denoncimi i radhës vjen për prerjen e paligjshme të pyjeve në Valikardhe të Bulqizës, pikërisht pranë liqenit të bardhë, një bukuri natyrore, që po shkatërrohet dita ditës nga “kamikazët” e mjedisit, ndërsa institucionet, qoftë ato me varësi vendore, qoftë ato me varësi qendrore nuk ndërhyjnë për parandalimin e masakrës mjedisore.

Vijo leximin

Në alpet e Bulqizës, destinacioni turistik i kësaj vere

Nisemi herët nga Bulqiza, do na duhet së paku 30 minuta për të shkuar në një nga fshatrat që ka qëndruar gjatë në kronikat televizive, Kodra e Danit. Shtrirë hijerëndë në një kodër nga ku e ka marrë dhe emrin si fshat, me një pamje piktoreske, si ballkon që ta jep Bulqizën në pëllëmbë të dorës. Nuk bëhet fjalë për një apo dy ditë, në mbrojtje të pyjeve, por prej afro katër vitesh. Rezistenca e këtyre banorëve në mbrojtje të pyjeve është për t’u admiruar. Bashkë me ne në këtë turizëm protestë janë edhe djem dhe goca të zonës dhe jo vetëm, destinacioni jonë është “Sheshe Bulqizë” dhe konkretisht “guri i Vashës”.

Vijo leximin