Më të fundit

 • Haradinaj: Është momenti i fundit që të kujdesemi për ambientin

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”, te deponia pranë Stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj fillimisht falënderoi të gjithë vullnetarët dhe ata që po angazhohen në këtë iniciativë, duke thënë se kjo gjendje jo e mirë është lënë gjatë, por tani është koha e fundit që  mos të lejohet më.

  Lexo me shume
 • Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë

   

  Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës. Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë”.

  Lexo me shume
 • 563 mijë tonë mbetje nuk trajtohen. Shqipëria, e kthyer në landfill ilegal

  Shqipëria është shndërruar në një landfill të madh mbetjesh, të cilat hidhen pa kriter në çdo cep të vendit. Instituti i Statistikave raportoi se vetëm vitin e kaluar në qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë u derdhën 563 mijë tonë mbetje të ngurta urbane, të cilat nuk u përpunuan apo depozituan në landfilled e posaçme, por janë shpërndarë dhe hedhur pa kriter duke kërcënuar seriozisht ambientin.

  Lexo me shume

Kajakistët vërshojnë në Tiranë në protestë kundër HEC-eve

Një grup kajakistësh nga vende të ndryshme të botës, e nisën nga Vjosa turin e tyre Ballkanik ku pritet të lundrojnë dhe protestojnë në gjashtë shtete të rajonit për të rritur ndërgjegjësimin kundër hidrocentraleve. Me thirrjet “Jo diga në Vjosë” një grup kajakistësh nga vende të ndryshme të botës nisën turin e përvitshëm Ballkanik, që nxit qeveritë e rajonit të anullojnë planet e dëmshme për hidrocentrale në lumenj. Në protestën e organizuar para Piramidës në Tiranë, aktivistët i bënë thirrje kryeministrit Rama të vazhdojë të ruajë gjendjen e egër të lumit Vjosë në Shqipëri, ndërsa i kërkuan ndërprerjen e menjëhershme të lejes së hidrocentralit të Kalivaçit.

Vijo leximin

Batërdia e ‘të fortëve’, rrafshohen tre kodra të ‘parajsës’ shqiptare

Jemi një grup banorësh, që endemi prej 5 vitesh për të ndaluar atë masakër mjedisore që po ndodh në kodrat e Gradishtës. Tre kodra janë rrafshuar në këtë fshat dhe batërdia vazhdon pa u ndalur. Për dijeninë e lexuesit, këto kodra përmbyllin vargun që nis nga derdhja e lumit Shkumbin dhe përfundon në fshatin Gradishtë, për rinisur vargun e Ardenicës. Këto vargje kodrash janë një dhuratë unike e natyrës për gjithë zonën e Myzeqesë.

Vijo leximin

E drejta e përdorimit të pyjeve dhe kullotave në Shqipëri

E drejta e përdorimit të pyjeve dhe kullotave në Shqipëri është një e drejtë reale e gëzimit kolektiv të një pasurie të patundshme, pyje e kullota, në forma të ndryshme (për dru zjarri e lëndë ndërtimi, gjueti, kullotje, grumbullim frutash pylli, kërpu-dhash, bimë mjekësorë, etj.), për plotësimin e nevojave jetike të anëtarëve të një komuniteti, në një pronë publike ose private. Historikisht në Shqipëri pyjet dhe kullotat në afërsi të fshatrave janë qeverisur si pasuri e përbashkët nga familjet rezidente për plotësimin e nevojave me dru zjarri e lëndë druri për prodhimin e mjeteve për bujqësi e ndërtim, për kullotje e për sigurimin e bazës ushqimore për blegtorinë, për grumbullimin e frutave të pyllit, etj.

Vijo leximin